Outdoorové prostredie

 • Pre zástupcov samospráv a územných plánovačov:
  Pri tvorbe mestského a vidieckeho prostredia vezmite do úvahy, ako by ho miestne komunity mohli čo najlepšie využiť aj na aktívny pohyb, napr. formou ihrísk, bežeckých a cyklistických tratí, outdoorových náradí pre cvičenie s vlastným telom a pod.
  Budujte verejné priestory tak, aby boli dobre osvetlené, bezpečné a ľahko použiteľné tak, aby ľudia mali flexibilitu v tom kedy a ako ich použiť pre svoj aktívny pohyb.
  Vytvorte príležitosti na aktívny pohyb ľudí budovaním cyklistických trás, peších zón, parkových priestorov či zón bez áut.
  Organizujte pouličné podujatia. Zablokovanie ciest pre účely trhov či iných podujatí pomáha dostať ľudí von a motivuje ich k pohybu.

 • Pre rodiny a jednotlivcov:
  Objavte možnosti pohybu vonku. Príroda a vonkajšie prostredie je nízko nákladová a jednoducho prístupná možnosť ako tráviť čas s priateľmi a rodinou a byť pritom v pohybe a aktívni. Hrajte frisbee v parku, choďte na túru, prejdite sa, bicyklujte alebo si zaplávajte v jazere.
  Kontaktujte miestne samosprávy, aby vytvorili viac možností pre šport a aktívny pohyb vo vašej štvrti.
  Zistite aké možnosti športovania už existujú vo vašej komunite. Boli by ste prekvapení, koľko ich už existuje.

 • #BeActive tip: Prejdite za jeden deň toľko kilometrov, ako je to možné pešo. Zorganizujte skupinu priateľov a stretnite sa spolu niekde v prírode. Môže to byť miesto, kam chodíte pravidelne behať. Určite si okruh napríklad v lese, na poli či v parku. Každý prejde toľko kôl, ako len môže. Je možné mať medzi nimi prestávky a trvanie si určujete sami. Prejdenú vzdialenosť môžete odmerať krokomerom, mobilnou aplikáciou alebo na mape. Zosumarizujte prejdené kilometre každého člena skupiny. Nezáleží na trvaní činnosti, ale na počte kilometrov. Výsledky vašej aktivity môžete zdokumentovať vo forme fotografií, videí či správ a nahrať ich na Facebook alebo odoslať k nám.
 • #BeActive tip: Iniciujte nedele bez áut - čo keby na uliciach mesta nemali v nedeľu prístup žiadne autá? A ktokoľvek by mohol behať, bicyklovať, korčuľovať, tancovať či skákať na cestách bez obmedzenia? To sú nedele bez áut, ktoré si získavajú na popularite v mestách po celej Európe.

 


logo erasmus2

Copyright Národné športové centrum © 2021
kontakt fb color   kontakt youtube color