Lucka Okoličányová

Zakladateľka a prezidentka SNWA

Lucia Okoličányová je zakladateľka a prezidentka Slovenskej asociácie Nordic Walking. Národná trénerka svetovej akadémie nordic walking, ostatné roky vyhodnotená ako inštruktorka s najlepšou technikou na svete. Riaditeľka Akadémie moderného nordic walking pre Slovensko a autorka knihy Moderný nordic walking.

Jej cesta k Nordic walking

Narodila do športovej rodiny – na zimný štadión. Jej rodina tam bývala až do jej dvanástich rokov a zasvätili svoj život športu – najmä hokeju. Ako 4-ročná začala chodiť na gymnastiku do Interu a následne, ako 7-ročná zase na tenis. Nakoniec sa ale rozhodla prihlásiť na basketbal, ktorý sa naplno užívala.

Žiaľ, keďže v tej dobe socializmu ešte nebolo dostatok faktov o zdravom športovaní, strave, športovom oblečení či rehabilitáciách, pravidelným športovaním si poznačila pohybový aparát. Lucka si ale život bez športu nevedela predstaviť. Neskoršie, keď sa pridružili problémy s chrbticou a brnenie rúk, pohyb bol pre ňu viac bolestivý než zábavný, a tak hľadala spôsob, ako ďalej. Natrafila na nordic walking. Nordic walking jej umožnil nielen pokračovať v pohybe, ale aj zlepšiť si telo. Kolená, ktoré jej lekár už chcel niekoľkokrát operovať, sa zocelili, tŕpnutie rúk, ktoré liečila u fyzioterapeutky, zmizlo a vytečená platnička sa stabilizovala. Taktiež sa jej upravila postava. Vďaka pomalšiemu tempu života, horám a pravidelnému pohybu sa zväčšila aj jej radosť zo života.

Jej úspechy ako zakladateľka Nordic walking na Slovensku

Nordic Walking ju pohltil až tak, že v roku 2013 založila Slovenskú asociáciu Nordic Walking spolu s kolegom Adrianom Kašperom. Ich asociácia získala v roku 2015 akreditáciu na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu, v roku 2018 akreditáciu Slovenskej komory fyzioterapeutov a od roku 2019 sú členmi Medzinárodnej rady nordic walking a Svetovej akadémie moderného NW. Založili prvé centrum NW na Slovensku aj Svetovú akadémiu moderného NW – Slovensko a zaviedli metodiku výučby NW.

Zúčastňujú sa mnohých svetových konferencií a kurzov nie len o NW a o severskej chôdzi prednášajú aj na zdravotníckych odborných kongresoch. Školia akreditované inštruktorky a inštruktory, sprievodcov a sprievodkyne, ale aj množstvo ľudí, ktorí si chcú nw vyskúšať len tak. Organizujú rôzne workshopy, podujatia, akcie aj semináre. V ostatnom období sa intenzívne zaujímajú a vzdelávajú aj v oblasti funkčného dýchania. Ich rukami prešli mnohí pacienti/ky, ale aj vrcholoví športovci/kyne pracovali s osobami po ťažkých chorobách, operáciách či úrazoch. Zažili i nordicwalkerov vozičkárov.

Nordic walking je ich životnou láskou a filozofiou. Predstavuje zábavnú, finančne nenáročnú aktivitu vhodnú úplne pre každého. Navyše s bonusom, že to môžete praktizovať kedykoľvek, kdekoľvek a s kýmkoľvek. Veria, že do nordic walkingu sa zamiluje každý, kto ho raz vyskúša.

Zdroj: snwa.sk

Ako to vyzeralo počas Nordic Walking na Štrbskom plese?

Obsah článku

Podobné články